WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE WYSYŁKA 24H ZWROT DO 14 DNI
608 921 166 sklep@imotoparts.pl
ponad 2 000 000 części nowych ponad 200 000 części używanych
  1. Jesteś tutaj: home
  2. Blog

Blog

NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ ZIMIE! JAK PRZYGOTOWAĆ AUTO NA NAJSUROWSZĄ PORĘ ROKU? [PORADNIK] CZ.1 – DIAGNOSTYKA

Zima potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców. Wielu z nas przytrafiły się problemy z samochodem, właśnie podczas tej surowej pory roku. Lecz przed niedogodnościami związanymi z niską temperaturą i opadami śniegu można się przygotować. W niniejszym poradniku, chciałbym przedstawić kilka sposobów na uniknięcie przykrych sytuacji na drodze, lub jeszcze przed domem, gdy spóźnieni do pracy nie możemy odpalić naszego auta, a przez usta przechodzi nam tylko jedno słowo k….

Aby uniknąć takich sytuacji warto zapoznać się z treścią niniejszego wpisu. Koniec wstępu, zaczynajmy:

PŁYNY EKSPLOATACYJNE

Pierwszą rzeczą, którą chciałbym poruszyć jest sprawdzenie płynów eksploatacyjnych. W szczególności należy zwrócić uwagę na sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu znajdującego się w układzie chłodzenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli temperatura będzie wyższa od temperatury panującej na zewnątrz to może doprowadzić do zniszczenia silnika i chłodnicy. Niedopilnowanie tego może nieświadomie spowodować duże uszczuplenie w naszym portfelu związane z naprawą wyżej wymienionych podzespołów. Aby sprawdzić temperaturę krzepnięcia, warto podjechać do warsztatu. Po wynikach testu dowiemy się czy taki płyn jest dobry, należy go wymienić czy wystarczy jedynie dodać odpowiednią ilość koncentratu.

Kolejnym problem może okazać się paliwo. Należy pamiętać, aby tankować tylko dobrej jakości paliwo ze stacji godnej zaufania. W okresie zimowym najwyższą jakością odznaczają się paliwa klasy premium, które w tym okresie mają zmieniony skład.

Najoczywistsza rzecz, czyli zimowy płyn to spryskiwaczy. Warto nie zapomnieć o wymianie płynu przed pierwszymi spadkami temperatury poniżej zera, bo w przeciwny razie, podczas jazdy przy ujemnych temperaturach na szybie zamiast drogi zobaczymy smugi pozostawione po zamarzniętym płynie letnim. Nie warto bagatelizować takiej czynności, pomimo to, że zostawienie letniego płynu do spryskiwaczy nie będzie miało tak poważnych konsekwencji jak w przypadku płynu chłodniczego, ponieważ co najwyżej uszkodzimy pompkę spryskiwaczy, to jednak słaba widoczność na drodze może doprowadzić do tragedii, a pamiętajmy najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Reszta płynów eksploatacyjnych (hamulcowy, wspomagania, olej) może pracować w ujemnych temperaturach, zatem nie jest wymagana ich wymiana stricte przed sezonem zimowym. Warto natomiast kontrolować ich stan, gdyż wszelkie ubytki mogą świadczyć o nieszczelności (układ hamulcowy, wspomagania) tudzież o nadmiernym zużyciu oleju w układzie smarowania silnika.

OPONY

Opony są szczególnym elementem samochodu. Tylko one mają kontakt z podłożem, dlatego według wielu są one jednym z najważniejszych elementów w samochodzie. Nie warto na nich oszczędzać, jeśli nie zadbamy o odpowiedni stan opony zamiast jazdy samochodem będziemy się czuć jakbyśmy jeździli na łyżwach. Ale od początku. Kiedy najlepiej wymienić opony na zimowe? Większość mówi, że należy zmienić opony, gdy temperatura utrzymuje się w granicach 6C. Trudno się nie zgodzić. Pamiętajmy przede wszystkim, że opony zimowe najlepiej wymienić wcześniej niż później. Wiem, banał. Ale niestety trzeba to powtarzać. Często zostawiamy tą czynność na ostatnią chwilę, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Problemem nie są tu kolejki do warsztatów wulkanizacyjnych bo to problem spóźnialskich, problemem jest rzesza kierowców ślizgających się na oponach letnich, powodując tym samym często paraliż w miastach. Bardzo częste wytłumaczenie jakie się słyszy przez takich gapowiczów, to to, że opony zimowe niszczą się pod wpływem dodatnich temperatur. Można byłoby się z tym zgodzić, lecz testy wiodących producentów opon udowadniają, że do + 15C różnica w zużyciu opon jest na tyle znikoma, że lepiej przejść wcześniej na opony zimowe, niż później być zaskoczonym i sparaliżowanym nagłymi opadami śniegu.

Lecz zanim wymienimy nasze opony, należy sprawdzić stan naszego kompletu zimowego pod względem:

  • odkształceń

  • wybrzuszeń

  • otarć

  • pęknięć

  • wystających drutów

Jeśli, którykolwiek defekt z wyżej wymienionych występuje, należy skontaktować się z wulkanizatorem, w celu sprawdzenia zdatności opony do jazdy (jej właściwości trakcyjnych).

Kolejnym elementem sprawdzającym nasze opony powinna być wysokość bieżnika opony. Istnieją specjalne przyrządy pomiarowe, lecz wystarczy nam zwykła suwmiarka lub kawałek metra (przy czym wiadomo, metr będzie o wiele bardziej mniej dokładny). Przyjmuje się, że poniżej 3,5 mm wysokości bieżnika opona nadaje się tylko i wyłącznie do kosza. Więc taki dobre minimum to 4mm.

Wracając do wymiany, warto poprosić o dodatkowe wyważenie kół, jeśli wymieniamy całe koła, aby uniknąć niepotrzebnego bicia, drgania, które jest przyczyną szybszego zużywania się takich

elementów jak sworznie czy końcówki drążków kierowniczych. Przy wymianie opon taka usługa powinna być wykonana, ale jak wiadomo różnie bywa, więc warto poinformować wulkanizatora o chęci wyważenia kół.

Warto również sprawdzić stan naszego koła zapasowego (jeśli takie posiadamy) oraz czy mamy narzędzia do ewentualnej zmiany takiego koła w sytuacji awaryjnej. Zima potrafi być piękna, ale również zdradliwa, pod warstwami śniegu mogą kryć się dziury, które spowodują, że ta rada była jak najbardziej trafna.

Na koniec o przechowywaniu opon, bardzo krótko. Opony należy przechowywać w suchym pomieszczeniu o stałej temperaturze. Należy unikać elementów w pobliżu składowania, które emitują ciepło. Jeśli przechowujemy całe koła to w pozycji poziomej jedno na drugim. Natomiast jeśli same opony sytuacja wygląda odwrotnie, opony powinny być przechowywane w pozycji pionowej (często stosowana praktyka to wieszanie na hakach). Jeśli nie mamy miejsca na składowanie możemy opłacić usługę przechowywania opon w warsztacie (coraz popularniejsza usługa)

UKŁAD ELEKTRYCZNY

Niestety okres zimowy to najczęstszy okres, kiedy dowiadujemy się, że czas wymienić akumulator. Dlatego aby uniknąć problemów ze startem, należy sprawdzić stan akumulatora oraz napięcie ładowania. Jeśli potrafisz posługiwać się multimetrem możesz to zrobić sam. Test przy nieobciążonym akumulatorze: akumulator powinien wskazywać, między 12,5-12,8V. Przy wartościach z zakresu 11-12,4V należy akumulator podładować. Poniżej 11V ładowanie wiele nie pomoże i będzie konieczna wymiana akumulatora na nowy. To by pomiar napięcia. Najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu akumulatora jest test profesjonalnym testerem akumulatorów w warsztacie samochodowym. Jest to tzw. test pojemnościowy. Jeśli test wykaże pojemność niższą niż 60% należy wymienić akumulator na nowy.

W niektórych przypadkach za niedoładowany akumulator ponosi winę układ ładowania. Możemy go samodzielnie sprawdzić, mierząc napięcie na zaciskach akumulatora przy pracującym silniku. Jeśli wartość jest niższa niż 13,7V lub wyższa niż 14,5V należy rozważyć naprawę alternatora.

PIELĘGNACJA

Zima to pora roku, w której najprościej o korozję. Wysoko wilgotność wymieszana z solą, która agresywnie atakuję karoserię naszego samochodu, może mieć przykre skutki. Dlatego warto się przed tym zabezpieczyć.

Powłoka ochronna. Przed okresem zimowym wskazane jest dokładne umycie samochodu i nałożenie na karoserie powłoki ochronnej. W postaci wosku czy powłoki ceramicznej. Dzięki takiemu zabiegowi nasze auto będzie oddzielone powłoką ochronną przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi powodującymi korozję.

Uszczelki. Smarowanie uszczelek w samochodzie ma dwie zalety. Oprócz wyeliminowania problemu przymarzania drzwi dodatkowo uszczelki zabezpieczone są przed starzeniem.

Parowanie szyb. Czy wy też doświadczyliście tego problemu? Zima jest okresem kiedy właśnie ten problem jest wzmożony. Możemy sobie z nim poradzić na dwa sposoby, oba profilaktyczne. Pierwszy to nałożenie preparatów przeciw parowaniu na wewnętrzne szyby. Drugi to prozaiczne wymienienie dywaników na gumowe. Tak, dobrze słyszycie. Dywaniki gumowe, nawet jeśli zbierze się na nich śnieg możemy wytrzepać. Natomiast w dywanikach materiałów, śnieg stopnieje i wsiąknie, co powoduje zwiększoną wilgotność w samochodzie co z kolei jest równe z parowaniem szyb.

 

UKŁAD ZAPŁONOWY

Nie rozpisując się zbytnio. W silnikach wysokoprężnych (dieslach) dobrze jest sprawdzić działanie świec żarowych oraz układ wtryskowy.

W silnikach niskoprężnych (benzyniakach) problem z rozruchem może być również spowodowany nie wystarczającą iskrą zapalającą mieszankę paliwową. Dlatego warto sprawdzić stan świecy zapłonowych.